Podział majątku małżeńskiego w Anglii najlepiej zacząć od polubownego podziału majątku, czyli ustalenia z małżonkiem lub byłym małżonkiem, jakie składniki majątku w jaki sposób zostaną podzielone między Wami. Jeśli jest to możliwe i Twój współmałżonek wykazuje chęć podzielenia Waszego majątku polubownie, to najlepiej usiąść razem i spisać listę rzeczy, które zostaną podzielone. Można ją podzielić na nieruchomości (domy lub mieszkania w Anglii i w Polsce), samochody oraz zawartość domu/mieszkania.
Przy nieruchomościach możecie ustalić, co dalej będzie się z nimi działo, czyli kto zatrzymuje dom lub mieszkanie i czy część, która należy się współmałżonkowi, zostanie spłacona. Jeśli decydujecie się na spłatę, to jaka to będzie kwota. Jeśli na domu lub mieszkaniu jest hipoteka, też musicie zastanowić się, jak będzie wyglądało jej spłacanie w przyszłości. Najlepiej dowiedzieć się, jaka jest Twoja zdolność kredytowa w razie chęci spłacania współmałżonka, aby nie było problemów z bankiem w przyszłości.
Odnośnie podziału samochodów, warto ustalić, które z Was zatrzymuje który samochód. Jeśli samochód jest wzięty w leasing, to najczęściej zostaje z osobą, która jest na umowie leasingu. Jeśli jednak chcecie, aby ten samochód został z osobą, której nazwisko nie widnieje na umowie, to dla uniknięcia ewentualnych problemów w przyszłości, przenieście umowę na tę osobę po kontakcie z firmą, od której bierzecie leasing. Oczywiście firma ta najpierw musi się zgodzić na przeniesienie tej umowy.
Również ustalacie między sobą, jak zostaną między Wami podzielone rzeczy znajdujące się w domu lub mieszkaniu. Możecie zrobić listę, aby to ułatwić i uniknąć nieporozumienia w przyszłości. Możecie również ustalić, że rzeczy znajdujące się w domu lub mieszkaniu zostaną z osobą, która ten dom lub mieszkanie zatrzyma.
Jeśli udało Wam uzgodnić powyższe rzeczy między sobą, to możecie myśleć o tym, aby spisać te informacje w odpowiedniej formie prawnej, aby podział majątku został zaakceptowany przez Sąd. O tym, jak to zrobić, przeczytacie w naszym kolejnym artykule "Dlaczego podział majątku po rozwodzie jest potrzebny?".